DIY osvětlení

Již dlouho jsem uvažoval o tomto článku, ale nikdy jsem se nedonutil jej napsat. Už se mě na toto osvětlení ptalo několik lidí, protože ho mohli vidět na akvaristické burze při soutěžní výstavě miniakvárií nebo z fotek, kde je vidět také. Nebudu se nějak moc rozepisovat, fotky snad vypoví mnohem více než popis. 

Pro začátek musím říct, že jsem se inspiroval na internetu na zahraničních fórech a že jsou to více méně takové prototypy, takže nějaké nepřesnosti tam jsou. Zatím jsem dělal tři osvětlení. Jedno menší pro jednu žárovku a další dvě o něco větší pro dvě žárovky. Abyste rozuměli rozměrům, přikládám popisek, aby to bylo jasné o čem budu psát.

Popisek světla

Tedy šířku a hloubku světla nechám na vás, já použil o pár centimetrů menší, protože bude viset cca. 6-10cm nad nádrží, bude tam jakýsi kužel světla, který dostatečně osvítí i boky.

Co potřebuji k výrobě

  • pozinkovaný plech (dá se jednoduše ohýbat v ruce, nejspíš to bude 0,55/1x2m) – cca. 300,-
  • flexo šňůra (stačí bez uzemňovacího kolíku) – cca. 40,-
  • objímka E27 (použil jsem keramickou typu F, abych ji měl jak uchytit) – cca. 15,-
  • samořezné šroubky do dřeva – cca. 5,-
  • ocelové lanko 1mm/1m – cca. 6,-
  • 2x dřevěný půlkruh (nemusí to být přesně půlkruh, použil jsem překližku tlustou 10mm)
  • vrtačku + menší vrták + větší vrták
  • šroubovák, kleště, pilník
  • tužku, metr, důlčík, kladivo, šikovné ruce

Postup výroby

Nejprve si vytvoříme 2 půlkruhy z překližky. Doporučuji vyříznout kruh, který pak rozřízneme na půl nebo si zkrátka uděláte dva půlkruhy zvlášť. Musíme si zvolit průměr kruhu, ten bude odpovídat hloubce nádrže. Pro příklad: nádrž s hloubkou 30 cm, průměr kruhu zvolíme 25-30cm. Poté si musíme zjistit obvod kruhu. Ten vydělíme dvěma a dostaneme rozměr, který nám určí hloubku světla/plechu, který musíme ustřihnout. Raději 2x měřte a pak střihejte. Střihání plechu doporučuji strojově, protože ručně se plech trochu zkroutí. Doporučuji si pak označit strany plechu (šířka a hloubka), aby jste pak nevyvrtali špatně díry, protože pak by celé světlo mělo špatné rozměry. Teď máme připravené dva půlkulaté boky z překližky a plech.

Na řadu přijde vrtání. Nejprve si rozměříme díry. Tyto díry nám budou držet překližkové boky, takže pozor na strany plechu! Uděláme si cca. 1-2cm okraj a od tohoto okraje si naměříme 0.5cm a odůlčíkujem. Díry stačí na každé straně tři. Pak si vyvrtáme do plechu díry a následně i do překližkových boků. Pak je nutné si vyvrtat dvě díry pro lanka pro zavěšení světla a jednu větší díru, abychom jím protáhly přívodní el. kabel. Tady pozor, abyste se trefili na střed plechu, protože pak bude světlo viset trochu nakřivo, ale případně by se to dalo vyrovnat nějakým závažím.

Déle si musíme rozměřit, kde umístíme objímky. Objímky jsem použil keramické typu F, které mají kovový držák do tvaru L. Když ho v kleštích narovnáme, pak můžeme jednoduše objímky do boků připevnit. Měl jsem totiž problém najít jiný typ objímek, protože buď neměly dobré uchycení nebo bylo nepraktické. Musíme si dát pozor, jaké žárovky pak budeme dávat, hlavně tedy jaké délky, protože pokud bychom daly nějaké delší a objímky by byly naproti sobě, tak by si navzájem zavazely. Musíme tedy objímky připevnit tak, aby jedna byla pár cm mimo střed a druhá také tak, jen na druhou stranu. Takto si pak nebudou zavazet. Také pozor na dostatečné místo pro našroubování, kde potřebujeme také nějaký prostor, tedy v případě, že byste dávali objímky naproti sobě a do nich nějaké menší žárovky.

Jakmile budeme mít naměřené, kam připevníme objímky, předvrtáme si dírky pro šroubky. Ještě ale objímky nepřipevňujte. Přijde na řadu zapojení. Nejprve si plechem protáhneme flexo šňůru a pak si dráty připojíme na objímku. Pokud budeme mít dvě žárovky, tak si kousek ustřihneme z flexo šňůry, popř. si koupíme kousek kabelu na propojení. Zapojení je jednoduché. Na šňůře máme modrý a hnědý drát. Hnědý je fáze, takže přidáme i hnědý drát z kousku šňůry, který máme na propojení a zapojíme je na střed objímky. Do druhé objímky připojíme propojovací šňůru hnědým drátem také na střed. Modrý drát pak zapojíme na závit, také u obou objímek.

Zapojení zářivek

Takto zapojené objímky připevníme šroubky na překližkové boky. Dalo by se to i pomocí lepidla, ale počítejte s tím, že tam bude dost horko a nějaká menší vlhkost, tak aby vám to neupadlo do vody. Následně plech přišroubujeme k překližkovým bokům. Teď už máme světlo vcelku hotové. Stačí jen protáhnout ocelové lanko pro zavěšení a zajistit. Jak zajistit lanko nechám na vás, je více způsobů jak to udělat.

Posledním krokem je zavěšení světla. Tam je také více způsobů.  Můžete si udělat šibenici nebo jakési U, kde budete mít dvě opory z každé strany. Můžete použít, jak kov, tak dřevo. No a nakonec doporučuju zapojit světlo na spínací hodiny. Tam doporučuju zainvestovat a zakoupit digitální. Má to několik výhod oproti mechanickým:

  • paměť pro různá nastavení času
  • při výpadku proudu se hodiny nezastaví
  • při posunu letního/zimního času se nemusí znova nastavovat časy
  • jsou naprosto tiché

Žárovky použijte dle vlastních preferencí. Já používám spirálové žárovky Philips, které mají vysokou svítivost. Pokud budete mít osvětlení pro dvě žárovky, můžete pak kombinovat barvu světla. Pro příklad: 15W 2700K + 23W 6500K.

[nggallery id=36]