Slavičan Roman Holba vyhrál evropskou soutěž v aquascapingu

Toto je rozšířená verze článku, který byl publikován ve Slavičínském zpravodaji 11/2014. Článek je psán stylem, aby jej pochopili hlavně lidé, kteří o aquascapingu nic neví.


 

GAPLC 2014
Vítězná nádrž, rozměr 30x20x20cm, 12 litrů

Před několika dny jsem se dozvěděl z výsledků Mezinárodní soutěže GAPLC, že jsem se stal mistrem Evropy v aquascapingu, konkrétně v kategorii Nano (nádrže do 40 litrů). V první chvíli jsem nemohl uvěřit, ale teď už vím, že se mi splnil můj sen.

Asi se ptáte, co je to ten aquascaping. Ano, je to akvárium, ale není to jen nádrž s rostlinkami a rybičkami, jak jistě všichni znáte. Tohle je trochu vyšší level. Je to obor, který se zabývá vytvořením přírodní scenérie pod vodou v nadržích různých velikostí za použití rostlin, kamenů a kořenů. Rybičky nebo krevetky jsou zde spíše jakým si doplňkem, ale mají také své opodstatnění v celkovém ekosystému nádrže.
Jsou zde nutné znalosti v oblasti rostlin a hnojení, substrátu, filtrace, osvětlení, kontroly řas, ale také celkové péče/údržby o nádrž a v neposlední řadě znalosti kompozice a fotografování.
Aquascaping skrývá několik stylů, jako holandský, přírodní, biotop a další. Já se věnuji přírodním akváriím, které zavedl v roce 1990 japonec Takashi Amano. Právě on určil směr, kterým se v posledních letech ubírá aquascaping přírodních nádrží a je vzorem pro většinu aquascaperů po celém světě.

Je to už přes 17 let, kdy mě otec přivedl k akvaristice, ale aquascapingu jsem se začal věnovat zhruba před 5 lety. Za tu dobu jsem přišel na spoustu věcí, které mě posunuly dál. Aquascaping mě doslova učaroval natolik, že nezůstalo pouze u jedné nádrže, ale mám jich hned několik. Pokaždé zkouším v nádrži vytvořit něco nového a snažím sám sebe překonávat. Určitě mě to stojí spoustu času, nervů i trpělivosti, ale výsledek stojí vždy za to. O to víc, když sklidím nějaký ten úspěch, jako teď v GAPLC.

GAPLC (German Aquatic Plants Layout Contest) je Mezinárodní soutěž v aquascapingu pro evropské státy. Tato soutěž je rozdělena na dvě kategorie, nádrže do 40 litrů (Nano) a nad 40 litrů (Standard). Do soutěže se zasílají fotografie nádrží (každý účastník pouze jednu nádrž), které anonymně hodnotí odborná porota. Hodnotí se několik kritérií, jako je celkový dojem, kompozice, fotografické dovednosti a kvalita rostlin.
Do kategorie Nano se přihlásilo celkem 83 účastníků, z toho 5 Čechů. Já se umístil právě na 1. pozici. V kategorii Standard jsem se umístil na 79. místě z celkového počtu 201.
Nyní by mě měla čekat cesta do Karlsruhe, kde proběhne zhodnocení nádrží přímo od porotců, předání cen a také setkání s dalšími mistry aquascapingu mezi kterými by neměl chybět zmiňovaný Takashi Amano.

Mimo tento můj velký úspěch mohu také zmínit úspěch na Brněnské akvaburze, kde se v září konala soutěžní výstava miniakvárií, kde jsem mimochodem soutěžil právě s touto nádrží a obdržel jsem 1. místo v hlasování diváků a 1. místo v hlasování soutěžících. Další 3 předchozí ročníky jsem se také vždy umístil na 1. místě.
Mezi další úspěch patří postup do 2. kola soutěže Scaper’s Tank Contest 2014, kde jsem v 1. kole vyhrál set nádrže, filtru a osvětlení s podmínkou, že v tomto setu založím nádrž a fotografii zašlu do 2. kola soutěže, která právě probíhá.

Na závěr bych chtěl poděkovat především rodičům a přítelkyni, kteří mi umožnili doma založit nádrže a podporují mě v tomto krásném koníčku, který zároveň všem doporučuji, protože Vás nejen naučí trpělivosti, ale také mít vztah k přírodě a životu v něm.

Pokud Vás nádrž zaujala a chtěli byste se dozvědět více, navštivte mé stránky www.romanholba.cz

Roman Holba s vítěznou nádrží v GAPLC 2014IMG_20141025_211428

1397319_917798284905614_7289469251489833251_o