Rocky mountains

Na začátku července sem dostal velkou chuť vytvořit novou nádrž. Jelikož jsem měl nakoupené kameny Seiryu, rozhodl jsem se zkusit svůj první iwagumi styl. Načetl jsem materiály z internetu a pak začala hra kamenů.


[nggallery id=24]


Když jsem byl spokojený s rozmístěním kamenů, udělal jsem fotku a opět šlo všechno ven, protože jsem potřeboval dostat hnojiva pod substrát.

Takže postupně přišlo pod substrát následující:

  • JBL Florapol
  • Brustmann Ferrogan
  • Ada Bacter 100
  • Ada Tourmaline BC

Následovala vrstva černého křemičitého písku a znova sestavení kamenů. Největší problém křemičitého písku je v jeho nestálosti. I když si naděláte kopečky, tak vám po pár týdnech zcela spadnou a to i když je jakoby podložíte kameny. Proto jsem po založení nádrže ještě párkrát přisypával písek, ale stále to ujíždělo, o to víc, když tam vypustíte krevetky Caridina japonica.
Snažil jsem se kameny různě natáčet a naklánět, ale moc to nešlo. Kameny Seiryu jsou vcelku těžké a v křemičitém substrátu moc nedrží. Musel jsem proto najít takovou polohu, aby se kámen později neuvolnil a neopřel se o stěnu nádrže.  Po pečlivém sestavení nadešla chvíle zasadit rostliny. Použil jsem pouze dva druhy rostlin:

  • Hemianthus callitrichoides
  • Eleocharis acicularis 


Rostliny jsem měl z jiného akvária, takže jsem nemusel čekat, než se přemění z emerzní formy. Po zasazení rostlin jsem nádrž naplnil vodou, nastavil CO2, externí filtraci Eheim a osvětlení. Pro CO2 a filtraci jsem použil skleněný sortiment, který v nádrži působí čistým a jednoduchým dojmem. Osvětlení jsem použil vlastní výroby s dvěmi úspornými žárovkami.

 

[nggallery id=25]

 

První dva týdny jsem zhruba každý třetí den měnil částečně vodu v nádrži. Zatím jsem hnojil pouze draslíkem. Postupem času jsem přidal tekutý uhlík a makroprvky. Občas jsem přidal fosfor a dusík. Po 14 dnech se objevila první řasa, tak jsem vysadil první krevetky Caridina japonica. Bylo vidět, že jsou velmi účinné a během pár dnů bylo po řase. Během dalších týdnů začaly kameny chytat zelený povlak. Příčinou byla nejspíš intenzita světla, neboť celkové osvětlení vychází na 1,4W/L. S povlakem jsem neměl problém, vše vyřešil zubní kartáček. Pravidelně jsem dělal údržbu akvária. Ta obnášela čištění skel a kamenů od povlaku a výměna části vody.

Rostliny se začaly pomalu rozrůstat, přidal jsem rybky Otocinclus affinis, které se živý některými přisedlými řasami. V kombinaci s Caridina japonica je to skvělá volba. Výhodou Otocinclus affinis  je, že jsou malé a hodí se tak i do nanoakvárií, nevýhodou ale naopak je, že ryby většinou pocházejí z importu a tak se vám může stát, že při špatné aklimatizaci vám všechny odejdou. Nakonec jsem ještě objednal Aplocheilus normani na doporučení Adama Votavy. Tyto ryby jsou famózní. Jejich modré oči vás dostanou. Rybka je sama o sobě nevýrazná, ale po bližším prozkoumání vás zaujme nažloutlé zbarvení ploutví a těla a nádherně modrých očí, které při určitém úhlu na rybce přímo svítí. Je to hejnová ryba, takže pokud cítí nebezpečí, sjedou se do hloučku a stojí nehnutě na místě. Krásná podívaná.

Akvárium je momentálně v plné kráse. Již jsem provedl zastřižení Hemianthus callitrichoides, protože kompletně zarostl dno a už přerůstal přes sebe. Kupodivu vůbec žádná řasa. Čekal bych štětičkovou řasu na kamenech, ale není tam, jen pár drobných chomáčků ve velikosti špendlíkové hlavičky. Na první pohled si jí vůbec nevšimnete. Ani zelený povlak na kamenech se tolik netvoří, prakticky už vůbec. Jelikož jsem opět v Brně, tak se hnojí jednou týdně makro, mikro a občas tekutý uhlík. Jednou za měsíc je částečná výměna vody.

 

[nggallery id=26]


 

Parametry

  • Nádrž: 50(d) x 25(š) x 35(v) cm
  • Čistý objem: cca. 40l
  • Osvětlení: DIY osvětlení, spirálová žárovka 32W a 23W 6500K (cca. 1,4W/l)
  • Filtrace: externí Eheim Ecco + skleněné ball pipe
  • CO2: bomba, elektromagnetický ventil + spínací hodiny, skleněné počítadlo bublinek, difuzor a permanentní test CO2
  • Hnojení: Ada Brighty K, Ada Eca, KH2PO4, PMDD mikro, po 2měsících změna na Giovannis Trace+ a Giovannis Fertil+
  • Dno: křemičitý černý písek + JBL Florapol, Brustmann Ferrogan, Ada Bacter 100, Ada Tourmaline BC
  • Rostliny: Hemianthus callitrichoides, Eleocharis acicularis
  • Živočichové: Caridina japonica, Otocinclus affinis, Aplocheilus normani
  • Dekorace: kámen Seiryu
  • Poznámka: vím, že nádrž není na takový styl ideální, protože je dost vysoká, ale pracoval jsem s tím, co bylo k dispozici