Řasy v akváriu

Při procházení zahraničních fór jsem narazil na zajímavou stránku o řasách v akváriích. Dusko Bojic, který na svém blogu popisuje, proč a co je příčinou vzniku řas, co můžeme dělat v případě napadení řasou, jsou zde popsané i druhy řas a možnosti, jak se jich zbavit, také rozdělil akvária a osvětlení na low-tech a high-tech a vzpomíná i hnojení. U jednotlivých řas popsal své zkušenosti a postřehy.

Co mě nejvíce zaujalo, tak je způsob jeho řešení v boji proti řase. Většinou na webech najdeme informace o tom, že vznik řas způsobuje hnojení a že se jich zbavíme nebo omezíme jejich růst, když vynecháme NO3 (dusičnany) a PO4 (fosfáty). Dusko Bojic ale popisuje, že tímto spíše růst řas ještě urychlíme. Celý problém tkví ve správném poměru živin-světla-CO2-kvalitě vody. Pokud se nám podaří najít optimální poměry, můžeme tak řasu držet na uzdě a nedovolit jí, aby převzala prostor v akváriu.

Vzpomenu zde černou štětičkovou řasu, která trápí všechny asi nejvíce. Dusko Bojic vyporozoval, že přidáváním Easy Carbo každý druhý den, po dobu jednoho týdne řasa zrůžověla a zmizela. Rozhodl jsem se tento způsob také vyzkoušet.

Další zajímavostí, kterou v článku popisuje, je množství O2 (kyslík) ve vodě. Zmiňuje například, že rybám nevadí vysoká teplota vody přes léto, ale to, že je ve vodě málo kyslíku. Problém se dá vyřešit tím, že výpusť z filtru umístíte blíže k hladině tak, aby se hladina čeřila a tím se voda obohatí o kyslík. Nemusí nijak stříkat, stačí pouze pohyb na hladině.

Odkaz na celý článek: http://aquariumalgae.blogspot.com/ (EN)