Možné problémy s CO2

Máte někdy opravdu smůlu? Tak to nejste sami! V posledních dnech se mi přihodilo několik různých situací a když už jsem si u 5. připadal jako blbec, rozhodl jsem se, že o tom napíši článek a třeba v něm někdo najde svůj problém nebo se ponaučí stejně jako já.

Situace 1

Celé to začalo, když jsem otevřel pod akváriem skřínku a PH metr ukazoval PH 7.3 i přes to, že ho běžně udržuji na 6.8. Tak jsem si řekl, že asi došlo CO2 v bombě. Při pohledu na budíky, ručičky vzorně hlásily, že CO2 je ještě dostatek. Tím pádem jsem usoudil, že chyba musí být v elektromagnetickém ventilu (dále jen EMV). Zkoušel jsem ho zapojit do jiné zásuvky, ale neslyšel jsem ono cvaknutí, které  hlásí, že ventil sepnul. Z toho všeho jsem usoudil, že EMV je nefunkční a bude nutné ho vyměnit. A tak jsem začal doma hledat, neboť otec dříve nakoupil několik ventilů.

Tlak v láhvi

Situace 2

Musím ještě podotknout, že bomba je upravená ze starého hasičáku a tak má větší průměr závitu na redukční ventil. EMV je připojený hned na redukční ventil a jako poslední je jehlový ventil. Bylo potřeba tyto části rozebrat a vyměnit EMV. A to se dostáváme k dalšímu problému, protože EMV měl jiné průměry děr. Zkusil jsem vyměnit jen blok s cívkou, ale díra měla opět jiný průměr, takže to nepasovalo. Nakonec jsme našli druhý EMV, který byl stejný. Následovalo omotání závitů těsnící páskou a složení dohromady. EMV se připojil na PH metr, seřídil se jehlák na správný počet bublinek a bylo hotovo, tedy jsem si to myslel.

Situace 3

Ráno jsem se šel ze zvědavosti podívat, zda je PH už v normě. Když na mě PH metr ukázal hodnotu 5.4, málem to semnou seklo. Kupodivu ryby byly naprosto v pohodě a nejevily žádné známky toho, že by měly být přiotrávené COčkem. V duchu jsem si říkal, co je zase s tím EMV, že snad taky neodešel. Následovala zkouška v jiné zásuvce a spínal, takže fungoval. Začal jsem tedy pátrat, proč CO2 prochází, když je EMV vypnutý. Po hodině dumání jsem na to kápnul. Špatně složené díly, přesněji, špatně otočený EMV. Tím docházelo k situaci, kdy tlak z bomby odtláčel magnet a i když byl vypnutý, tak jím procházel plyn. Následovalo tedy rozebrání a následné složení ve správném směru. No a jak už to někdy bývá, nedával jsem pozor, resp. dával, ale málo a tak jsem víceméně strhl závit na redukčním ventilu, když jsem šrouboval EMV. Naštěstí byl po ruce druhý redukční ventil a tak na podruhé se to už podařilo dobře.
Strhnutý závit se nakonec ukázal jako ještě použitelný na jinou součástku a tak snad bude v pořádku.
Bombu jsem zapojil, seřídil a už se radoval, že je vše, jak má být.

Elektromagnetický ventil - rozebraný
Špatně otočený elektromagnetický ventil. Plyn musí vcházet odspodu.

Situace 4

Další den ráno jdu kontrolovat bombu a hle, bomba prázdná. Nastává zklamání, že jsem někde špatně utěsnil spoj a plyn do rána unikl. A nebo to byla náhoda a v bombě došlo CO2. Vyměnil jsem bombu za druhou, seřídil a bylo hotovo. Raději jsem ještě jarovou vodou otestoval všechny spoje, abych se ujistil, že to nikde neuniká a ono neuniká, takže soudím, že v bombě prostě došel plyn.
Taková menší vsuvka, ten den nesvítí světlo, takže výměna výbojky. Vůbec mě to ale nepřekvapuje a čekám, že každou chvíli začne protěkat externí filtr, protože já mám na tu smůlu zrovna štěstí. Naštěstí se obavy nenaplnily. Naplnily se však jiné.

Jarová voda ukáže únik plynu
Jarová voda ukáže sebemenší únik plynu.

Situace 5

Opět jdu ráno kontrolovat CO2. PH metr hlásí hodnotu 6. Opět se něco děje. Kontroluji počítadlo bublinek a plyn prochází. Kontroluji EMV, ten spíná, ale když je vypnutý, CO2 stále prochází přes ventil. EMV je ale správně otočený. Zbývá mi poslední hypotéza a to přetlakovaná bomba. Na druhou stranu se mi to moc nepozdává. A tak začínám opět přemýšlet až si vzpomenu, že když jsem řešil problém s EMV, tak jsem z jednoho předělal magnet do toho druhého. Z počátku mi to přišlo jako blbost, proč by byla chyba tam, když jsou to stejné EMV a mají naprosto stejné součásti. No ale chyba tam opravdu byla. Když jsem je vyměnil zpátky, vše začalo chodit jako hodinky. Vše jsem seřídil a od té doby to běží, jak má.

Ponaučení

  • elektromagnetický ventil bych si koupil už jen takový, který má oba konce na hadičku. Můžete ho tak použít k jakémukoliv CO2 setu a nemusíte řešit, jestli bude pasovat na redukční ventil apod.
  • Při sestavováni komponentů CO2 dejte pozor na správný směr průchodu plynu
  • Při sestavování komponentů dejte pozor na dotahování, abyste nestrhli závity
  • Ověřte si, jestli plyn nikama neuniká. Jarová voda je dobrá k tomuto účelu
  • Po zapojení CO2 pečlivě kontrolujte hodnoty PH, případně množství CO2, aby nedošlo k otravě ryb