Chihiros LED X300 – 65W

Nejedná se o odbornou recenzi, ale o vlastní pohled. Srovnání s halogenovými výbojkami.

O značce Chihiros jsem se dozvěděl před pár lety, když se objevilo první LED světlo, které vypadalo, jako kopie ADA Aquasky. Po čase se objevil Chihiros Doctor, který je vlastně kopií Twinstaru. Značka Chihiros na mě od samého začátku působí prapodivně a mám ji zkrátka za výrobce, který přišel s produkty, které již jsou zaběhlé, jen s nižší cenou a to nejspíš na úkor kvality. Takže o tuto značku jsem se nijak zvlášť nezajímal, ale vím, že později přišli s dalšími modely LED osvětlení.

Novinka LED Chihiros X Series

Na konci podzimu 2018 se v mém emailu objevil newsletter, kde nejmenovaný eshop uváděl novinku na český trh, LED osvětlení X Series 100/200, která má nahradit HQI osvětlení. Ze zajímavosti jsem si odkaz rozklikl a studoval informace.
Jelikož veškeré osvětlení se ubírá směrem k LEDkám, rozhodl jsem se, že vyzkouším jedno takové světlo a zkusím dát šanci této značce a osobně se přesvědčit, zda je opravdu taková, jakou jsem si o ní udělal představu. Když jsem ale pátral po informacích, co je to za osvětlení a jaké má parametry, zjistil jsem, že existují ještě modely X300/400. U nás se zatím prodávají jen X100/200 (pozn. konec roku 2018), ale mám i informaci, že X300 se začne také prodávat, jen o něco později. Rozdíl je v tom, že X100/200 mají pouze bílou COB diodu, která sice svítí více, ale neobsahuje tolik červené složky barevného spektra a ani se nedá tato teplejší barva nijak nastavit.
Z osvětlení X100/200 mám takový pocit, že je to ekvivalent obyčejného LED reflektoru s aktivním chlazením.

 

Co je Chihiros X300

Na českých webech se dočtete, že nahrazují neúsporná výbojková světla, že díky COB diodě si můžete dopřát krásný efekt stínů, které vrhají rostliny a ryby a také to, že mají nejvyšší intenzitu světla na trhu.

Konkrétně typ X300 má COB LED diodu o výkonu 65W, která se skládá z bílých a teplých  diod. Celkovou intenzitu udávají 3400lm a hodí se pro nádrže šířky 60-90cm. Dioda je uložená v hliníkovém chladiči a má kolem sebe reflektor pro usměrnění světla.
Ze shora je chlazen zapuštěným ventilátorem o průměru 70mm. Při plném výkonu světla se tak chladí na 40°C, při 50% výkonu je to 36°C a při odpojení ventilátoru teplota rostla přes 55°C, kdy už světlo začalo být na dotek dost horké. Po zhasnutí se zastaví ventilátor ihned.
Celková velikost světla je malá a nad nádrží budí decentním dojmem. Upevňuje se na hliníkový držák, který je součástí balení a přichytává se za hranu nádrže, do tloušťky skla 12mm.
Světlo v sobě obsahuje již bluetooth controlér a ovládá se tak pomocí mobilní aplikace (Android / iOS), která je i v angličtině.
Součástí balení je i napájecí zdroj DCH-32V2500.
Osvětlení díky hliníkové konstrukci moc neváží.
Cena tohoto světla byla cca 3500,- a objednával jsem z Aliexpress, jelikož u nás není ještě v prodeji.


Co mě zaujalo

  1. Kompaktní rozměry světla. Působí decentně a ve stříbrném provedení na něm nebude vidět tolik prach, jako na černé verzi.
  2. Podání barvy světla se mi velice líbí ve srovnání s klasickou HQI výbojkou. Na první pohled jde vidět, že klasická výbojka svítí více do zelena a celkové barvy rostlin a ryb na mě působí nějakým vybledlejším dojmem (výbojka má barevnou teplotu kolem 4500K). Tím, že jdou nastavit zvlášť bílé a teplé diody, si můžu nastavit barevné podání a tím zvýraznit červenou barvu. Můžete si tak nasimulovat “západ slunce”. Barva ryb a rostlin pod LEDkou působí brilantně, jsou takové živější, budí přirozenějším dojmem a celkově je vše třpytivější.
  3. Stíny od ryb, rostlin a čeřící se hladiny je opravdu skvělý a dodává to nádrži na kráse.
  4. Líbí se mi i ovládání přes mobilní telefon, ale styl ovládání je vcelku nepraktický.
  5. Další výhoda je, že nepotřebujete spínací hodiny, časování obstará elektronika ve světle.
  6. Pokud chcete ovládat světlo z více telefonů, tak si údaje o nastavení svícení světlo ukládá nejspíš do paměti a při připojení dalšího telefonu se nastavení nahraje do nově připojeného telefonu a nemusíte tak znova nastavovat grafy.

 

Co mě zklamalo

  1. Největší zklamání je, že světlo píská. Pískání nevychází ze zdroje, ale přímo ze světla. Já osobně pískání slyším i během dne, kdy je nejvíce ruchů v okolí. Je pravda, že na větší vzdálenost pískání slyšet nejde, ale když se postavíte k nádrži, tak slyšitelné je. Někdo pískání nemusí úplně slyšet. Píská pouze při bílém světle. Pokud zapnu pouze teplé diody, žádné pískání není. Myslel jsem, že pískání třeba ustane po nějaké době, ale bohužel nepřestalo. Světlo píská stále, jen při výkonu 100% nebo 50% nepíská. Zajímalo by mě, zda se tohle objevuje i u série X100/200, případně se může jednat o vadný kus, ale spíš předpokládám, že to bude běžný jev u méně kvalitních konstrukcí. Nejsem odborník přes elektroniku, takže nevím, odkud přesně pískání vychází, zda je to z LED diody nebo z nějaké součástky, která je uvnitř světla. Pískání na každého asi bude působit jinak. Během dne by asi až tak nevadilo, ale k večeru, kdy už je více klidu, tak si toho všímám a je to vcelku otravné.
  2. Ventilátor jde také slyšet. V případě dvou osvětlení nad nádrží budou slyšet asi ještě více. Díky jeho velikosti je to bohužel normální jev. Škoda, že není osazen 120mm, mohl by tak jet na nižší otáčky a nebyl by prakticky slyšet. Otázkou je, kdy se objeví větší hluk kvůli opotřebování ložisek. Chápu, že taková osvětlení je dobré chladit, ale i přesto jsem odpůrce osvětlení s ventilátory, protože jdou zkrátka slyšet díky jejich malým velikostem. Fajn by bylo, kdyby se ventilátor sám odpojil při večerním svícení na nižším výkonu, kdy už tolik netopí a pasivní chlazení by stačilo.
  3. Osvětlení není zespodu kryto sklem, ale pouze dvěma plastovými tabulkami, mezi kterými je vystřižený bílý tvrdší papír. Nejedná se ani o plexisklo, ale pouze o nějakou fólii. Otázkou tedy je, zda se časem nezkroutí vlivem tepla, ale zatím to vypadá, že by to mohlo vydržet.
  4. Velká nevýhoda jsou ledky signalizující bluetooth. Jsou dvě a jedna svítí neustále a druhá bliká (vyhledává signál). Jsou umístěny na plošném spoji uvnitř světla, ale přes fólii a bílý papír hodně prosvítají a při naprosté tmě v noci tyto diody hodně ruší. Musel jsem světlo rozebrat a přelepit je černou páskou, což pomohlo a již neruší.
  5. Mobilní aplikace je docela neintuitivní a chvíli trvá, než vůbec zjistíte, jak světlo nastavit. Spojení občas vypadne a tak musíte znova připojit přes bluetooth. Občas také nereagují buttony v aplikaci a je trochu umění nastavit graf svícení. Jako velké mínus vidím to, že nejdou uložit profily svícení a také, že pokud dojde k výpadku proudu, tak se osvětlení zpět nezapne, ale zůstane stále vyplé. Musíte se připojit znovu přes mobil, aby se světlo spustilo. Ocenil bych tedy, kdyby šlo světlo zapnout a vypnout bez závislosti na telefon. Aplikace sice obsahuje nějaké přednastavení grafů svícení, ale po aktivaci se objeví ovládání RGB světla, což neodpovídá tomuto typu osvětlení. Na aplikaci musí ještě hodně zapracovat.
  6. Světlo je přiděláno k držáku pomocí dvou šroubů, které obsahují dvě plastové podložky, které mi úplně nepřijdou vhodné, protože při větším utažení se úplně ohnou.

 

Klady x zápory

+ hezké podání barev
+ plně nahrazuje HQI výbojku
+ kompaktní velikost
+ lehká konstrukce
+ zabudovaný bluetooth kontrolér
+ ovládání přes mobilní aplikaci
+ nastavení bílé a teplé diody zvlášť
+ dostatečný výkon pro 50cm vysokou nádrž
+ cena?

– pískání!
– hlučný ventilátor
– svítící a blikající diody bluetooth, které v noci ruší
– špatná mobilní aplikace
– přívodní kabel je docela krátký
– světlo se dá rozsvítit pouze přes mobilní aplikaci
– žádný manuální spínač/vypínač

Celkově bych světlo hodnotil jako dostačující, za ty peníze bych si jej pořídil a nesestavoval si vlastní. Jednou bych nastavil graf svícení, takže bych i přežil špatné ovládání aplikace. Na ventilátor bych si snad zvykl. Celkový dojem ale zabíjí pískání světla, což je pro mě nepříjemné a díky tomu bych si ho nekoupil. Růst rostlin zatím nemohu hodnotit.

Pár dotazů z Facebooku:

Tvůj subjektivní pocit z podání barev?
Barvy se mi moc líbí, jsou brilantní, ryby a rostliny vypadají živější, než pod obyčejnou výbojkou.

Měřil jsi to PAR metrem?
Bohužel takový přístroj nemám.

Jak je stabilní aplikace?
Občas vypadne spojení, občas buttony v aplikaci nereagují. Aplikace by měla být lépe řešená. Stalo se mi i, že jsem nastavil graf, ale světlo pak svítilo jinak, protože se nejspíš nějakým způsobem neuložilo nastavení.

Je to jak bodovka z Hornbachu?
Neviděl jsem svítit takové světlo. Podání barev bude ale myslím jiné.

Dá se řídit intenzita svícení?
Ano, dá se nastavit zvlášť bílá a teplá dioda od 0 do 100%. Díky aplikaci se dá nasimulovat postupné rozsvěcování třeba tři hodiny a pak postupné zhasínání, kdy zůstane svítit jen teplá dioda a simuluje to trochu západ slunce.

Ventilátor 70mm

Plastové podložky
Ledky signalizující bluetooth až moc nepříjemně svítí
Led signalizující bluetooth
Svítí pouze teplá dioda. Vlevo klasická 70W výbojka (ale již vysvícená).
Svítí pouze bílá dioda. Vlevo klasická 70W výbojka (ale již vysvícená).
Svítí plné spektrum na plný výkon. Vlevo klasická 70W výbojka (ale již vysvícená).
Se zařezáním papíru mezi dvěma plastovými fóliemi, si moc hlavu nedělají.
Prostě alá Čína.