Aby rybky a krevetky nevyskakovaly z nádrže

Už párkrát se mi stalo, že mi přes celý pokoj cestovaly japonicy nebo záhadně zmizela polovina počtu rybek. Ale proč?

Přírodní nádrže, to jsou takové, které jsou se shora otevřené. Trčí z nich kořeny, občas rostliny nebo jsou prostě jen tak otevřené kvůli vzhledu. Vypadají přece lépe, vše je krásně čisté, nikde žádný dřevěný rámeček od osvětlení, či lišta pro krycí sklo.

Chováme ale rybky, které rády vyskakují z nádrží a proto se doporučuje krycí sklo. Také krevetky rády vyskakují. Mám vysledované, že rybky a krevetky v malých nádržích (40 l a méně) vyskakují častěji, než z velkých nádrží. Také jsem vysledoval, že vyskakují nejvíce přes noc, resp. po tom, co se vypne osvětlení. Rybky se zkrátka leknou a začnou nekontrolovaně rychle plavat po nádrži. V tom ale narážení do bočních stěn a mnohdy se vydají směrem nahoru. V rychlosti, kterou naberou zkrátka vyjedou po skle až k hladině a vystřelí z vody ven. Bohužel návrat do vody se nekoná. Takto jsem viděl skákat aplocheilichthys normani. Párkrát, po zhasnutí světel, jsem jich musel několik házet zpět do nádrže.

Jednou jsem zahlédl v nějaké zahraniční diskuzi fotku, kde bylo krycí sklo jen po stranách nádrže a které zabraňovalo proti vyskočení rybek. Rozhodl jsem se to zkusit a tak jsem si něco podobného vyrobil z plexiskla. Musím uznat, že to opravdu funguje. Kolikrát jsem slyšel po zhasnutí světel, jak rybky narážely do plexiskla, ale žádná nevyskočila.

krycí sklo krycí sklo

Uznávám, že krycí sklo, které je přes celou nádrž, je dobré, protože chrání rybky před vyskočením a také zadržuje vlhkost a voda se tak méně odpařuje. Na druhou stranu to vypadá nevzhledně, odráží se od něj část světla pryč a navíc můžete zapomenout na trčící kořeny z nádrže, které mimochodem nádrži dodávají na luxusu.

Takže pokud byste chtěli otevřenou nádrž, ale máte problémy s vyskakováním rybek, zkuste po stranách dát kousky plexiskla.